راجع به چه چیزی صحبت خواهیم کرد؟

با توجه به زیاد بودن دلایل رفتن به سمت کارآفرینی آنلاین و راه اندازی یک کسب و کار آنلاین، مجبور شدیم آنرا در دو قسمت برایتان تهیه کنیم. قسمت دوم از سری مقاله "اگر کارمند یا بیکار هستی: یک کارآفرین آنلاین باش" را مطالعه می کنید.

نسخه الکترونیکی (Pdf) در انتهای این مقاله قرار دارد.

در قسمت اول از این سری مقالات که می توان اسم آنرا  جرقه ای برای رفتن به سمت کارآفرینی آنلاین نام گذاشت، دلایل متعدد همراه با مثال و توضیحات کامل برایتان آوردیم که چرا فردی که بیکار است و دنبال کار میگردد یا حتی یک کارمند باید به فکر راه اندازی امپراطوری کسب و کار خود باشد.

از جمله دلایل این بود که می توانید آزادانه و در منزل خود کار کنید، لازم نیست دائم در حال رفت و آمد به محل کارتان باشید، می توانید هر روز غذای سالم خانگی بخورید، وقتتان آزاد است و می توانید ورزش یا کارهای فوق العاده روزانه خود را انجام دهید و … 

ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که “شما همش در مورد معایب کارمندی صحبت میکنی در حالیکه ما کارمندیم و از کار خود راضی 🙂 “

خب سوال به جایی بود! 

دوست عزیزم، ما انکار نمی کنیم که شما راضی هستی، ممکن است کار خوبی داشته باشی، خانه ای داشته باشی، خودروی مورد علاقه خود را داشته باشی و در یک کلام از زندگی ات راضی باشی.

حرف در اینجاست که ذهن شما راضی است و یا حداقل خود را راضی نگه داشته است.

شما اگر در حال حاضر در شغل کارمندی 4 میلیون تومان (به طور میانگین) درآمد داشته باشی… نه، اجازه دهید دست بالاتر بگیریم. شما 6 میلیون تومان درآمد داری. ممکن است با این 6 میلیون تومان بتوانید خانه یا خودروی مورد علاقه خود را بعد از چندسال بخرید. یا طی چندسال بتوانید با وام، خانه خود را بزرگتر کنید.

حرف ما در این است که ذهن شما آن “6 میلیون تومان” را نهایت خود تصور می کند و به آن راضی است.

می گویید نه؟ اجازه دهید امتحان کنیم، درآمد 20 میلیون تومان را می توانید برای کارتان تصور کنید؟

جواب شما را من میدانم. متاسفانه ذهن شما نمی تواند تصور کند، چرا؟ چون به آن 6 میلیون تومانی که سر هر ماه می گیرید عادت کرده اید، چون ذهنتان به پیامک حقوق 6 میلیون تومانی عادت کرده است و بالاتر از آن را غیرعادی می داند.

پس با عرض شرمندگی، ذهن شما محدود است.

اما یک کسب و کار آنلاین هیچ محدودیتی ندارد. شما نمی توانید هیچ محدودیت درآمدی برای آن تصور کنید.

به عنوان مثال سقف درآمد یک سایت فروشگاهی، سایت آمازون و شخص آقای جف بیزوس است. با توجه به گزارش Business insider  در سال 2018 ایشان در هر ثانیه (با دلار 16000 تومان) چیزی در حدود 40 میلیون تومان کسب درآمد می کرد. از چه چیزی؟ از یک فروشگاه اینترنتی بزرگ!

درآمد جف بیزوس، موسس وبسایت آنلاین آمازون

پس در حوزه کار در فضای آنلاین شما هیچ محدودیتی ندارید و اگر کار خود را خوب بلد باشید می توانید به درآمدهای بی نهایت برسید.

چقدر صحبت اول این مقاله طولانی شد! برویم به سراغ ادامه دلایل و انگیزه های لازم برای راه اندازی یک کسب و کار آنلاین :

15) محدودیت سنی برای شروع کار در فضای آنلاین وجود ندارد

وقتی در روزنامه ها و سایت های مختلف به دنبال کار می گردید، اکثرا در متن آگهی های استخدام  محدودیت سنی می گذارند :

شرط سن برای کارمندی کردن

یعنی فردی که می خواهد در جایی استخدام شود نهایتا باید تا 35 سالگی مشغول به کار شود و بعد از آن با خداست که بتواند کار پیدا کند!

اما وقتی صحبت از شروع کار در فضای آنلاین می شود، هیچ محدودیتی برای افراد وجود ندارد.

از یک کودک دبستانی گرفته تا یک پیرمرد بازنشسته می تواند سایت یا پیج اینستاگرامی خود را باز کند و شروع به درآمدزایی کند.

البته این “شروع به درآمدزایی” نیاز به خلاقیت یا نوآوری دارد ولی به هرحال با اندکی مهارت به همراه ایده ای نو، می توان در این فضا به طور جدی فعالیت کرد و بالاترین درآمدها را داشت.

یک نکته جالب اینکه در بین مردم این تصور وجود دارد که افراد جوان احتمال موفقیت بیشتری در راه اندازی کسب و کار دارند. ولی مطالعات نشان می دهد که افراد میانسال (بین 40 تا 60 سال) در بهترین سن برای راه اندازی و پیشبرد یک مجموعه کسب و کار هستند و احتمال موفقیت آنها بسیار بالاتر است. (MIT Sloan)

جالب تر اینکه طی تحقیقات دیگری که در آمریکا انجام شده است، 4% کارآفرین ها بالای 70 سال سن دارند! (Guidant Financial) یعنی تازه به فکر درآمدزایی می افتند و فکر مرگ و اینها را از خود دور می کنند!

بنابراین هییییییچ محدودیتی برای سن و سال در فضای کارآفرینی به خصوص فضای کارآفرینی آنلاین وجود ندارد و هرکسی با هر شرایط و سنی می تواند سایت یا فروشگاه های اینستاگرامی یا تلگرامی خود را داشته باشد و به درآمدهای بالا برسد.

16) هر کاری که دوست داری، انجام می دهی

اکثر ما تجربه مصاحبه کاری و شاید آزمون استخدامی را داشته باشیم. پی گیرانه و پرشور و اشتیاق به دنبال استخدام دولتی یا بانکی بوده ایم. حتی بعضیا به دنبال بند پ برای استخدام شدن در جایی هستیم تا در یک محیط اداری و پشت میزنشین مشغول به کار شویم.

اما همه این تلاش ها و شور و انگیزه ها برای استخدام شدن در یک محیط اداری برای چیست؟

تنها دلیلی که می تواند داشته باشد این است که بزرگترهایمان از همان دوران کودکی چیزهایی را به ما دیکته کرده اند که ذهن ما را یک کارمند بار می آورد.

نمونه ای از حرف هایی که از بچگی در ذهن ما خوانده اند :

 • پسرم، درساتو بخون تا نمره های خوب بگیری.
 • دخترم، هرچی بیشتر درس بخونی در آینده شغل بهتری می تونی پیدا کنی.
 • پسرم، منطقی فکر کن! راه اندازی کسب و کار به این راحتی ها نیست.
 • دخترم، یه محل کاری سراغ دارم برات عالی! ناهار میدن، پنجشنبه ها تعطیله، تازه عیدی هم آجیل و خشکبار میدن!
 • پسرم از دانشگاه که فارغ التحصیل شدی، دنبال یه کار خوب تو یه شرکت خوب باش.

همه این حرف ها و مثال های دیگری شبیه اینها، در ذهن تک تک ما نقش بسته است و نتیجه این ذهن می شود دنیای کارمندی! می شود دنیای زیر دست کسی کار کردن!

من کارمندی را به کارکردن در قفسی تشبیه می کنم که کارفرما برای پرداخت حقوق و دستمزد اندکی، کارمند را به گروگان می گیرد.

ممکن است موضع بگیرید که این طرز فکر اشتباه است! 

اما خوب دقت کنید :

 • اجازه مرخصی گرفتن : برای هر روزی که در سرکار حضور ندارید، باید اصطلاحا مرخصی رد کنید. اینکه چرا حضور ندارید؟ دقیقا چه روزی نیستید؟ و پس از آن منتظر تایید درخواست خود باشید چرا که ممکن است سیستم به حضور شما نیاز داشته باشد!
 • کاملا در اختیار : شما به عنوان کارمند اصولا در اختیار کارفرمای خود هستید، ممکن است امروز از شما انتظار کارشناس فروش را داشته باشند و روز بعد با توجه به شرایط، انتظار ویزیتوری!
 • 30 روز کار کردن : شما باید به مدت 30 روز به طور مداوم کار کنید تا حقوق شما پرداخت شود. درآمد شما به روز نیست و ماهانه است و این حس را می دهد که برای مقداری پول باید 30 روز پشت هم کار کنید تا آنرا به شما بدهند.

این موارد و مثال های دیگری از این دست، تصویر زیر را برای شما نقش می بندد : 

رابطه کارفرما و کارمندی

بله، شما هرچقدر هم که فکر کنید آزاد هستید، اما در واقع محدودید. قدرت اختیار و انتخابتان محدود شده است.

اما باز هم ما همگی انسان هستیم، قدرت اختیار و انتخاب داریم.

می توانید انتخاب کنید که کسب و کار خود را راه اندازی کنید، در حوزه خودتان تخصص کسب کنید و کارآفرین حوزه خودتان باشید. در این صورت شما آزادی عمل خواهید داشت، هیچ کسی نیست که بال های آرزوهای شما را کوتاه کند یا شما را به هر نحوی محدود کند.

خودتان هستید و خودتان!

قدرت اختیارتان به خاطر مرخصی گرفتن و دستور شنیدن و حتی خرد شدن در یک محیط اداری، محدود نمی شود. آزادی تمام و کمال دارید که هر آنطور که می خواهید تصمیم بگیرید و عمل کنید.

همین کار ذهن شما را خلاق بار می آورد و به شما اجازه می دهد که مسیر موفقیت خود را در هر حوزه ای که هستید با دستان خودتان بسازید. می توانید شغل رویایی خودتان را که فکرش را در خواب هم نمی کردید بدست آوردید.

فضای آنلاین این قدرت را به شما می دهد. بدون اینکه محدود شوید!

17) درآمد غیرفعال داشته باش

حتما میپرسید درآمد غیرفعال چیست. درست حدس زدم؟

اول اجازه دهید درآمد فعال را تعریف کنیم، درآمد فعال به درآمدی می گویند که شخص به ازای کاری که انجام می دهد دستمزد آنرا دریافت می کند. این نوع حقوق و دستمزد که نیاز به حضور فرد دارد را درآمد فعال می گویند. در این حالت اگر شخص سرکار حضور نداشته باشد، مسلما حقوقی هم دریافت نخواهد کرد. مثال : فروشنده ها، کارمندان اداری، لوله کش، نظافتچی و …

درآمد غیرفعال بر خلاف درآمد فعال است. به این معنی که برای کسب درآمد نیاز به حضور شخص نمی باشد و نقش غیرمستقیم در پول درآوردن دارد. مثال : اجاره خانه، سرمایه گذاری در بازارهای مختلف و فروشگاه های آنلاین.

کسب و کارهای آنلاین به شدت قابلیت این را دارند که درآمد غیرفعال برای شما داشته باشند. می توانند به ماشین های پولسازی تبدیل شوند که حتی وقتی در خواب هستید نیز به حسابتان پول واریز شود.

دوستان، خوانندگان عزیز، لطفا این را دور از ذهن نبینید. دوران زیرگرما دویدن برای یک لقمه نان درآوردن تمام شده است. لطفا ذهنیت خود را عوض کنید.

در کشور خودمان خیلی از افراد هستند که از یک سایت اینترنتی یا پیج اینستاگرامی به درآمدهای عجیب و غریبی رسیده اند و هر روز، هر ساعت و هر لحظه برایشان پیامک واریز به حساب می آید.

من از دیجی کالا یا سایت های فروشگاهی بزرگ صحبت نمی کنم چون درآمد آنها نجومی و شاید فضایی به حساب بیاید. من از سایت های گمنامی صحبت می کنم که با فروش شمع، فروش نقاشی های کودکان، فروش دمنوش به درآمدهای غیرفعال عجیبی رسیده اند.

این فضا به شما کمک می کند تا به درآمدهای عجیبی برسید.

راه های درآمدزایی از این طریق بسیار زیاد است که بعدا به طور مفصل در سایت به بررسی آنها می پردازیم اما به طور خلاصه و تیتروار چندتا از آنها را مرور می کنیم :

 • فروش محصول (فیزیکی یا دانلودی) در سایت یا شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام
 • تبلیغ گرفتن در سایت
 • مشارکت در فروش سایت های بزرگ فروشگاهی
 • فروش هاست و دامنه 
 • تولید محتوای جذاب و فروش دوره های آنلاین
 • و …

در اینجا لازم است که سخنی از وارن بافت تیلیارد آمریکایی را با هم بخوانیم:

18) از رئیس خبری نیست!

اصولا وجود یک نفر بالای سر آدم که در حال کنترل و بازجویی امور روزانه (که به آن رئیس می گویند) است برای هرکسی غیرقابل تحمل است.

اینکه از ساعت 8 صبح تا 4 بعدازظهر در حال ارائه گزارش و رسیدگی به درخواست های رئیس خود باشی، خلاقیت و آزادی ذهن شما را به مرور زمان از بین می برد. این شما نیستید که فکر می کنید، این شما نیستید که تصمیم گیری می کنید، شما براساس دستور رئیستان عمل می کنید.

البته دو نوع رئیس داریم : رئیس خوب و رئیس بد.

وجود رئیس بد به خودی خود اذیت کننده است اما من آنرا مفید می دانم چرا؟ چون کارمند به فکر می افتد، به فکر اینکه برای خودش کاری کند و اینجاست که شاید با آسان دیجیتال مارکتینگ آشنا شود و برای راه اندازی یک کسب و کار و ورود به دنیای کارآفرینی آنلاین خود فکر جدی ای بکند.

آسان دیجیتال مارکتینگ

شما وقتی با کمترین هزینه کسب و کارتان را در عرض 2 ساعت راه اندازی می کنید، به سمت کارآفرینی قدم برمیدارید. به سمتی می آیید که ازین پس می توانید آقا بالا سر خودتان باشید، می توانید برای خودتان کار کنید و به کسی جز خودتان پاسخگو نباشید.

البته این را هم باید درنظر بگیرید که برای خودکار کردن به معنای بیخیالی و تنبلی نیست! اتقاقا برعکس. اگر می خواهید کسب و کار آنلاین خودتان را داشته باشید، باید یک برنامه ریزی دقیق کنید و رئیس خودتان باشید. رئیسی سختگیر و بی رحم!

به عنوان مثال اگر به تازگی فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کرده اید، باید حداقل روزانه 10 ساعت از وقت خود را به قراردادن محصول در سایت، نوشتن توضیحات محصول، انتخاب قیمت گذاری های درست، شناخت کانال های تبلیغات و بازاریابی و اجرای آنها و صدها موردی که برای شروع و ادامه یک کسب و کار آنلاین لازم است بپردازید.

از خواب زیاد و وقت تلف کردن خبری نیست!

باید منضبط تر، دقیق تر و متعهدتر از حالتی باشید که در یک اداره یا شرکت کار می کنید.

19) اخراج در کار نیست!

اکثر شرکت های خصوصی یا شغل های آزاد به دنبال کاهش هزینه، افزایش بهره وری و سود مجموعه خود هستند. اصولا افراد یک مجموعه باید از امنیت شغلی برخوردار باشند ولی این اتفاق در عمل نمی افتد.

یک مجموعه به کارکرد و سیستم خود توجه می کند و به فکر افراد مجموعه نیست. یک قطار را در نظر بگیرید، اگر این قطار بخواهد به هدف خود (ایستگاه پایانی) برسد باید تمام اجزا و قطعات آن هماهنگ با یکدیگر و بدون کوچکترین تداخلی کار کنند. مهم برای این قطار، رسیدن به ایستگاه پایانی است و نه چیز دیگری.

اگر قطعه ای در عملکرد این قطار اختلال ایجاد کند یا معیوب شود، فورا آنرا با قطعه یدکی جدید عوض می کنند. نیروهای فنی قطار نمی توانند وقت و انرژی خود را بر روی تعمیر قطعه معیوب بگذارند. بنابراین تعویض آن بهترین انتخاب برای یک سیستم است.

همین مثال را می توان در یک سازمان، اداره یا شرکت و یا حتی مغازه پیاده کرد.

فرض کنید در یک شرکت خصوصی کار می کنید، اگر چند روز در طول ماه مقداری دیرتر به سرکار بروید، مسلما اخطار خواهید گرفت! و برای بارهای بعدی توبیخ و یا حتی اخراج خواهید شد. این یک تصمیم سیستمی است و مدیر منابع انسانی فرصت توجیه و آموزش به فرد مورد نظر را ندارد.

بنابراین : اخراج! نیروی بعدی…

در این مدل کار کردن، شما اگر صبح به سرکار بروید، معلوم نیست شب وقتی به خانه برگردید کار داشته باشید!

در مقابل کارآفرین های آنلاین هستند که همه چی دست خودشان است. لحظه، فردا، پس فردا، هفته بعد، به طور کلی آینده خودشان را دست خود می بینند.

می توانی رئیس خودت باشی

به عنوان مثال یک فروشگاه اینترنتی ابزارآلات صنعتی را در نظر بگیرید. صاحب این فروشگاه ممکن است یک سال وقت و انرژی خود را برای راه اندازی و توسعه سایت خود صرف کند. بعد از یک سال کم کم مشتری های خودش را جذب می کند. بعد از دو سال مشتری های خودش را دارد و به فکر راه اندازی سایت ابزارآلات کشاورزی است. بعد از سه سال دوتا سایت با درآمدهای خوب دارد و به فکر راه اندازی سومین سایت خود برای فروش دستگاه های صنعتی پیشرفته است. این یک موقعیت خیالی نیست! این یک تجربه عملی است که با چشمان خود دیده ایم و صاحب این فروشگاه اینترنتی هرگز استرس از کار بیکار شدن و اخراج را ندارد چرا که خودش همه کاره است و همه چیز را مدیریت می کند.

20) لازم نیست حتما از کار خود خارج شوید

درآمد آنلاین اصولا نیاز به صبر و حوصله دارد.

همین ابتدای راه به شما می گویم، ممکن است حداقل برای شش ماه تا یک سال :

 • درآمدی نداشته باشید.
 • دائما در سایت خود محصول قرار دهید و بازخوردی نگیرید.
 • روزانه در پیج اینستاگرامی خود پست و استوری قرار دهید ولی لایک و کامنتی نداشته باشید، چه برسد به درآمد!
 • در کانال تلگرامی خود هر روز مطلب منتشر کنید ولی ممبر (عضو) های شما کمتر شوند.

همه این اتفاقات ممکن است بیوفتد! بنابراین خود را برای این مسیر آماده کنید.باید بدانید که درآمد آنلاین نیاز به صبر دارد، نیاز دارد که شما برای مدت طولانی رایگان و به طور مداوم کار کنید و نتیجه ای نگیرید.

توجه شما را به آماری جلب می کنم که خیلی جالب است :

تقریبا 23% کسب و کارها در اولین سال تاسیس شان، کار خود را تعطیل می کنند. 50% آنها بیش از 5 سال دوام نمی آورند و بعد از مدت 10 سال فقط 30% آنها در بازار خود فعال هستند. (Smallbizginus)

البته که تعطیل شدن خیلی از این کسب و کارها دلایل متفاوتی دارد اما مسلما بخشی از آن به نگاه بلندمدت و صبر و حوصله ای برمیگردد که شاید آن کارآفرین نداشته است.

این آمار در خصوص تمامی کسب و کارها در جهان است. در مورد کسب و کارهای آنلاین به مراتب درصد تعطیلی شان پس از یک سال بیشتر است. چرا؟ چون یک فروشگاه اینترنتی یا فروشگاه اینستاگرامی حضور فیزیکی برای عرض اندام ندارد. باید ویترین مجازی خود را بر پایه اعتماد مردم و در طول زمان ایجاد کند که این زمان بر است.

کاهش تعداد کسب و کارهای نوپا بعد از گذشت ده سال

همه اینها را گفتیم که به چه برسیم؟

فروش آنلاین ممکن است خیلی سریع اتفاق نیوفتد. شما نیاز به محصول دارید، نیاز با بازاریابی دارید، گسترش شبکه ارتباطی دارید و … و همانطور که گفتیم زمان بر است.

شاید اسم مارک زاکربرگ را شنیده باشید. یکی از موسسان و مدیر اجرایی وبسایت فیسبوک (facebook). او یکی از میلیاردرهای حال حاضر (2020) جهان است و جالب است بدانید که او به همراه هم خوابگاهی هایش چندسال بر بروی پروژه فیسبوک کار کردند تا به نتیجه برسد. بماند که قبل از آن چقدر پروژه شکست خورده و ناتمام داشتند! می توانید سرگذشت او را در سایت زومیت بخوانید (مارک زاکربرگ کیست؟)

خب حالا که نیاز به کار مداوم و رایگان بر روی فروشگاه آنلاین خود داریم، درآمد زندگیمان را از کجا بدست بیاوریم؟ خیلی ساده است! شما لازم نیست حتما از کار خود استعفا دهید و تمام وقت خود را روی پروژه آنلاین خود بگذارید. مسلما زندگی خرج دارد!

خارج شدن از یک کار و درآمد نداشتن و کار بر روی پروژه ای که ممکن است یک سال تا درآمد فاصله داشته باشد، جرئت و ریسک زیادی می خواهد که ما به هرکسی توصیه نمی کنیم!

پیشنهاد این است که در عین حال که شغل خود را دارید، روی کار اصلی خود که همان کسب و کار آنلاینتان است وقت بگذارید.

به عنوان مثال در یک شرکت دولتی کار می کنید. از ساعت 8 صبح تا 4 بعدازظهر سرکار هستید. تا به منزل بروید شاید یک ساعت در راه باشید. فرض می کنیم ساعت 5 به منزل برسید. اگر شما ساعت 11 شب هم بخوابید، پس 6 ساعت وقت مفید دارید. می توانید از این 6 ساعت، 3 الی 4 ساعت را روی کار خود وقت بگذارید و مابقی را در کنار اعضای خانواده سپری کنید. به این می گویند مدیریت زمان!

21) حالا می توانی از شغل خود خارج شوی

بعد از کارکردن مداوم و گذشت زمان که دوران شروع هر کسب و کاری است (بسته به نوع حوزه ای که فعالیت می کنید، مدت آن متفاوت است) کم کم نتایج کار خود را خواهید دید. فروش آنلاین تان شروع خواهد شد و اولین مشتری ها به سمت شما می آیند.

همیشه مثال جالبی برای دوران “شروع” وجود دارد. پرتاب یک فضاپیما را درنظر بگیرید. اکثر سوخت و انرژی لازم برای پرتاب موشک در همان دقایق اولیه آن مصرف می شود. نیروی لازم برای غلبه بر جاذبه زمین و رفتن به سمت فضا باید به قدری باشد تا این فضاپیمای غول پیکر را در عرض چند دقیقه به مدارهای بالایی زمین ارسال کند.

خیلی وارد علم نجوم نمی شویم!

شروع هر کاری سخت ترین مرحله آن است

همین قضیه در مورد شروع یک کسب و کار هم مهم است. شما وقتی تمام انرژی، تمرکز و زمان خود را بر روی کار خود بگذارید، بعد از گذشت مدتی، کار شما (مخصوصا در حوزه آنلاین) نتیجه می دهد و دیده می شوید. در این مرحله است که شما به درآمدهای نسبتا خوبی می رسید و حالا زمان این است که از شغل فعلی خود خارج شوید.

ازین به بعد زمان شما آنقدر ارزش پیدا می کند که نباید آنرا صرف شغل خود (همان شغلی که کفاف درآمد روزانه تان را می داد) کنید. می توانید با استعفا دادن و خارج شدن از کار خود به کسب و کار اصلی خود که همان فروشگاه آنلاین است برسید.

البته می دانم که تصمیم برای استعفا دادن و خارج شدن از کار اصلی تان به این راحتی ها نیست، اما گاهی برای رسیدن به اهداف بزرگ، باید قدم های بزرگی برداشت.

22) زندگی نظم و انضباط پیدا می کند

دقت کرده اید اکثر ما مردم، دچار روزمرگی هستیم؟

ساعت 6 صبح بیدار می شویم، بعد از خوردن یکی دو لقمه صبحانه نیمه آماده به سمت محل کار راه می افتیم. بسته به مسیر، بین 5 دقیقه تا 2 ساعت ممکن است در مسیر رفت تا محل کار خود باشیم. ساعت 8 کار روزانه خود را مثل دیروز و مثل روزهای قبل شروع می کنیم. شاید همان کارهای تکراری! ساعت 4 یا 5 بعدازظهر از سرکار خود خارج می شویم و در مسیر برگشت شاید برای تنوع یک بستنی بخوریم! ساعت 6 یا 7 بعدازظهر به منزل می رسیم. اگر برنامه ای با دوستان نداشته باشیم، پای تلویزیون یا گوشی موبایل هستیم تا وقت شام. بعد از شام هم به خاطر خستگی، خوابمان میبرد. این شد خلاصه یک روز غیرتعطیل ما!

و این چرخه برای سال ها شاید ادامه داشته باشد.

به نظر نمی رسد زندگی در این چرخه خلاصه شود! زندگی باید قشنگ تر از اینها باشد.

تمرین نظم و انضباط به زندگی جهت می بخشد. یکی از ویژگی های افراد کارآفرین موفق این است که دائم نظم در امور روزانه و زندگی شخصی و کاری خود را تمرین می کنند. دائم خود را به چالش می کشند، برای وقت خود ارزش قائل هستند و انگیزه های درونی خود را حفظ می کنند.

این تمرین ها در نهایت از آنها یک فرد خودساخته می سازد. فردی می سازد که برای هر روزش برنامه ریزی دارد و از تک تک لحظاتش استفاده مفید می کند.

نظم شخصی مهم ترین فاکتور تعیین کننده بین افراد موفق و غیرموفق است

رابرت کیوساکی
نقل قولی از رابرت کیوساکی

خب ممکن است با خود بگویید که چه کتابی بخوانم تا نظم را یاد بگیرم؟ یا بروم کتاب اعتماد به نفس بخوانم؟ یا کتاب مدیریت زمان؟ خواندن کتاب و یادگیری اصولا خوب است ولی یادگیری این نوع رفتارها نیاز به تمرین و تمرین و تمرین دارد. با خواندن کتاب به تنهایی نمی توانید نظم را در زندگی روزانه خود پیاده کنید.

بنابراین برای موفقیت در کاری که در فضای آنلاین شروع کرده اید نیاز است که نظم شخصی و کاری داشته باشید. نیاز است که کارهای روزانه خود را سر و سامان دهید و این را جدی بگیرید.

نگویید : “این یه پیج اینستاگرامه دیگه، این حرفا چیه آخه نظم و انضباط! رفیق خود من اصن ازینکارا نکرد ولی داره پول پارو میکنه با پیجش!”

حتما دوست شما وقت خود را تنظیم می کند، از تفریح و کارهای متفرقه خود می زند تا پیج فروشگاهی خود را مرتب کند. در ضمن شما هم خودت را با ایشان مقایسه نکن! به درآمدهای بالا فکر کن!

23) به ساعت بدنتان گوش کنید

همه ما ساعت بدن خودمان را داریم.

ساعت بدن چیست؟ نمی خواهم وارد فاز پزشکی شوم! اما در حدی بدانید که بدن ما انسان ها یک چرخه 24 ساعته از فرایندهای فیزیولوژیکی در درون خودمان دارد که با ساعت بیرونی ما فرق می کند. برای مطالعه بیشتر به این مقاله مراجعه کنید.

هرکسی ممکن است ساعت بدن خود را داشته باشد ولی به طور کلی هورمون ها و غدد درونی ما یکسان عمل می کنند.

طبق تحقیقات مختلف، رعایت ساعت بدن کمک می کند تا شما زندگی آرام تر و شاداب تری داشته باشید. اما اگر این ساعات را رعایت نکنید و مثل اکثر مردم به طور مثال صبح خود را با ورزش شروع نکنید، مسلما تاثیر منفی تک تک این رعایت نکردن ها را در زندگی خود خواهید دید.

به طور مثال طبق تحقیقات محققان آمریکایی، بهترین زمان بدن برای چرت روزانه ساعت 12:37 ظهر است. یعنی قبل از زمان ناهار! اما چه کسی در بین ما این را رعایت می کند؟

یا بهترین زمان برای ورزش 5:44 صبح است. کارمندان یا اکثر افراد شاغل ما فرصت ورزش کردن دارند؟ (بیشتر بخوانید)

خیلی از ما ممکن است بخواهیم اوقاتی از شب را مطالعه کنیم، یا بخواهیم در طول روز 2 ساعت چرت بزنیم. اما عملا نمی توانیم با این نوع کار روزمره، اینطور زندگی کنیم.

خب تا اینجای کار شاید ناامید کننده به نظر برسد!

اما کسی که وارد فضای آنلاین می شود و کارش با یک لپ تاپ یا شاید نهایتا با یک موبایل باشد، خیلی از وقت روزانه خود را ذخیره می کند و می تواند با تنظیم زمان خود با زمان بدن، علاوه بر اینکه به تمام کارهای خود برسد، از لحاظ بدنی نیز قوی و پرنشاط باشد.

یعنی شما هم یک کار حرفه ای پردرآمد دارید و هم بدنی سالم.

24) می توانی به همه جای دنیا سفر کنی

شعار تیم آسان دیجیتال مارکتینگ این است : یک لپ تاپ + موبایل، تمام!

ما معتقدیم که با یک لپ تاپ و یک موبایل ( که شاید سر جمع با قیمت دلار اردیبهشت 99 بشود 10 میلیون تومان ) می توانید دنیا را فتح کنید! بله، نه فقط ایران و بازار داخلی بلکه تمام دنیا برای شما خواهد شد!

در اواخر عمر انیشتین، مصاحبه ای با او کردند و در این مصاحبه از او پرسیدند که در تمام این سال ها حرف حسابش چه بوده است؟ چه جمع بندی از دانش فیزیک خود دارد؟

او در جواب گفت ” تمام حرف من این است که می توان با یک تکه زغال سنگ کل شهر نیویورک را گرم کرد”

آلبرت انیشتین

حرف عجیب و غریبی است اما حتما امکان دارد. ما انیشتین نیستیم ولی با این نوع نگاه معتقدیم که می توان با کمترین امکانات در فضای اینترنت تا بی نهایت پیش رفت.

وقتی شما کسب و کاری دارید که آنلاین است، به یک منطقه کاری محدود نیستید. مثلا لازم نیست حتما تهران باشید، یا حتما اصفهان باشید تا کار خود را پیش ببرید. می توانید در یکی از روستاهای سوئیس و در یک هتل محلی اتاقی داشته باشید و از آنجا کسب و کار خود را مدیریت کنید. (البته می دانم الان یک سری ها می گویند دلت خوشه سوئیس چیه! اینجا ایرانه، خبری از این چیزا نیست!)

در واقع هیچ نیازی به حضور فیزیکی شما در شهری که زندگی می کنید نیست. می توانید درآمد خود را داشته باشید و در عین حال در سفر باشید. به این افرادیکه با یک کوله پشتی شامل لپ تاپ، دوربین عکاسی و یا موبایل به همراه یک سری وسایل شخصی در سفر هستند و سایتشان را آنلاین مدیریت می کنند، Digital Nomad یا خانه به دوش دیجیتالی می گویند.

درآمد این افراد اتفاقا از کارمندهایی که هر روز به سرکار می روند و احتمالا درآمد ناچیزی دارند، خیلی خیلی بیشتر است.

حتما میپرسید چطور کسب درآمد می کنند؟ مشتاق شدید بیشتر بدانید 🙂

درآمد این افراد معمولا از طریق مدیریت سایت فروشگاهی یا آموزشی شان است یا اینکه بلاگر(blogger) هستند. بلاگرها معمولا سفرنامه خود را می نویسند و در قالب سایت، کتاب های سفرنامه منتشر می کنند و به ازای هر کتاب درآمد دارند. اگر بیشتر معروف باشند اسپانسر می گیرند و اسپانسرها از لحاظ مالی حمایتشان می کنند و در ازای آن این افراد تولید محتوای خود را با معرفی اسپانسرها انجام می دهند.

نمونه یکی از همین افراد، Matthew Kepnes است. او یک بلاگر آمریکایی است که به همه جای دنیا سفر میکند و از تجربه سفرهای خودش در سایتی که دارد، می نویسد.

آدرس سایت : www.nomadicmatt.com

نمونه یک خانه به دوش آنلاین

درآمد او از فروش کتاب های الکترونیکی و برگزاری دوره های آنلاین گردشگری است. به عنوان مثال یکی از کتاب هایش که در آمازون به فروش می رسد : “چگونه سفرمان را کم هزینه کنیم و هتل و پرواز رایگان داشته باشیم”

کتابی از Matthew Kepnes

باید باور کنیم که این نوع زندگی و کسب درآمد از راه دور و بدون حضور فیزیکی امکان پذیر است. باید باور کنیم که به خارج یا ایرانی بودن ربطی ندارد. در ایران هم خیلی از افراد هستند که دائما در سفرند و سایت اینترنتی یا پیج اینستاگرامی خود را مدیریت می کنند. فضای اینترنت این فرصت را برای همه بوجود آورده است که نوع جدیدی از زندگی را تجربه کنند و این به ما برمی گردد که ذهن خود را تغییر دهیم و از این فرصت استفاده کنیم.

حالا که بحث ایرانی بودن هم پیش آمد، اجازه دهید یک نمونه ایرانی هم بیاوریم.

ایشان خانم مرضیه قائدی هستند.

بلاگر و متخصص دیجیتال مارکتینگ و سئو

خودتون می تونید پیج اینستاگرامی شون رو ببینید :

instagram.com/samanehpolo

کارآفرین آنلاین ایرانی

25) فقط 4 ساعت در هفته کار کن!

اسم کتاب “The 4-hour workweek” یا “4 ساعت کار در هفته” را شنیده اید؟

نویسنده کتاب تیموتی فریس (Timothy Ferriss) است و خلاصه این کتاب این است که می توانید با کسب و کارهای آنلاین و حضور مفید و هوشمندانه در این فضا، در عرض 5 سال یا کمتر به ثروت های فوق العاده ای برسید که کسب و کارهای سنتی و قدیمی های ما در طول 30 یا 40 سال می رسند و اسم این ثروتمندان را “ثروتمندان جدید” می گذارد.

کتاب 4 ساعت کار در طول هفته

همان حرفی که ما در این دو قسمت از مقالات داریم به شما می زنیم! به شمایی که ممکن است کاری نداشته باشید و دنبال کار باشید و یا از شغل فعلی خود به هر دلیلی ناراضی هستید.

دنیا عوض شده است و این را همه باید باور کنیم.

فریس در این کتاب می گوید که می توانید با تکنیک هایی مثل واگذاری کارهایتان (Outsource)، دراپ شیپینگ (Drop-shipping) و یا گوگل ادسنس (google adsense) از حجم کارهایتان کم کنید و اصطلاحا کارهایتان را اتوماتیک (Automated) کنید. به این معنی که کاری برای خودتان دست و پا کنید که بدون حضور شما کار کند. (نگران لغات و کلمات نباشید، همه اینها را بعدا توضیح خواهیم داد)

او معتقد است که می شود با انجام کار هوشمندانه در فضای آنلاین، در طول هفته فقط 4 ساعت کار کرد و مابقی آنرا به معنای واقعی زندگی کرد. البته او فقط حرف نمی زند و راهکارهای عملی نیز به شما نشان می دهد.

نکته ای که وجود دارد این است که 4 ساعت کار کردن برای همه کسب و کارها مناسب نیست! شمایی که کسب و کار نوپا دارید باید حداقل 50 الی 60 ساعت در طول هفته کار کنید تا به عنوان مثال سایت فروشگاهی تان بازدید و فروش بگیرد. پس از این مرحله سخت اولیه است که می توانید به مرحله 4 ساعت کار در هفته برسید. (لطفا این روش را از همین اول کار امتحان نکنید! اول کارتان باید کار کنید)

پیشنهاد میکنم این کتاب را تهیه کنید و بخوانید، دید خوبی درباره کسب و کارتان می دهد. (نسخه رایگان ندارد و می توانید از سایت کتابراه یا فیدیبو تهیه کنید)

26) افزایش بهره وری

وقتی برای خودتان کسب و کاری راه اندازی می کنید، حسی به سراغ شما می آید که از وقت و انرژی خود نهایت استفاده را کنید تا کارتان به جایی برسد. ازینکه پای کار خود نیستید ناراحت می شوید. انگار تمام وجود شما آن کسب و کار است.

در مورد کسب و کارهای آنلاین که این حس بیشتر است، چرا که شما کارتان در موبایل یا لپ تاپ است و به راحتی می توانید پای کار خود باشید. بنابراین طبیعی است که اگر کار خود را دوست داشته باشید، به این راحتی ها دست از آن نمی کشید.

به عنوان مثال سایت فروشگاهی دارید که بازدید خوبی دارد و روزانه به فروش خوبی هم رسیده است و در فکر این هستید که فروشش را بالاتر ببرید. انقدر به کارتان علاقه و برای آن برنامه دارید که حاضر نیستید حتی جمعه ها دست از کار خود بکشید. من که اینطور هستم!

در این حالت بازدهی شما به شدت بالاتر از یک فرد معمولی است. چون کار خودتان است و برای آن دل می سوزانید. هر وقتی که می گذارید برای خودتان است، هر هزینه ای که می کنید از جیب خودتان می رود. بنابراین نهایت تلاش خود را می کنید که بازدهی بالایی داشته باشید.

اما برعکس کارمندان. آنها منتظر ساعت 4 بعدازظهر هستند. حتی از 3.55 دقیقه دست از کار خود می کشند تا رئیس بهشان کار ندهد. قبول دارید که این نوع کار بازدهی بالایی ندارد؟ مسلم است که در طول روز آن کارمند دائما در حال وقت تلف کردن بوده است.

27) حس رضایت مندی را از کار خود خواهید داشت 

تا حالا شده که بخاطر کار خوبی که کردید حس رضایت داشته باشید؟ یا کولر خانه را برای اولین بار سرویس کرده و حس مهندس بودن بهتان دست داده باشد؟

این قبیل حس ها بخاطر ترشح هورمونی به نام دوپامین است. این هورمون در مغز ترشح می شود و حس رضایت و انگیزه در فرد ایجاد می کند.

وقتی شما خودتان کاری را انجام می دهید، یا خودتان کسب و کاری راه اندازی می کنید و نتایج کار را می بینید، این حس رضایت به سراغتان می آید. و جالب است بدانید که دوپامین اعتیادآور است. یعنی اگر به موفقیتی در کاری رسیدید دوست دارید دوباره آنرا تکرار کنید تا مجدد این حس را داشته باشید.

خیلی از محیط آنلاین دور نشویم!

وقتی روی سایت خود کار می کنید، محصولات خود را کم کم بارگزاری می کنید، وبلاگ سایت را با متنی که خودتان تهیه کردید، پر می کنید و بعد از 3 ماه اولین فروشتان را تجربه می کنید، این یعنی رضایت! یعنی حس خوبی که خودتان ایجاد کردید. به چه وسیله ای؟ به وسیله سایتی که راه انداختید و قدم به قدم آنرا پیش بردید.

خیلی نمی خواهیم وارد این بحث شویم اما برای اطلاع بدانید که در روانشناسی چرخه ای داریم به نام چرخه رضایت یا Cycle of Fullfilment. در این چرخه شما با برنامه ریزی برای انجام یک کار و قدم گذاشتن در مسیر موفقیت آن، باعث ترشح دوپامین در خود می شوید و حس رضایت را تجربه می کنید. همین رضایت باعث اعتیاد به موفقیت و تکرار آن می شود و این چرخه برایتان ادامه پیدا می کند.

28) رشد نامحدودی را تجربه می کنی

هرکاری مسلما رشد دارد. شما اگر کارمند یک سازمان باشید معمولا بعد از گذشت چندسال و درصورتیکه کار معمول خود را انجام داده باشید، ترفیع رتبه خواهید گرفت. حقوقتان ماهی چندصدهزار تومان افزایش پیدا می کند و یا اگر سازمان لطف کند ممکن است مزایای تان بیشتر شود.

در این نوع شغل ها اینطور نیست که امروز منشی باشید و فردا رئیس! هیچوقت چنین اتفاقی (به طور عادی) نمی افتد. شما باید چندین سال کار کنید و اگر زرنگ باشید و مقداری خودی نشان دهید شاید کم کم پیشرفت کنید.

در همه نوع کاری اصولا پیشرفت کم کم اتفاق می افتد. منتها درصد پیشرفت در کارها متفاوت است.

به عنوان مثال اوایل اردیبهشت سایت فروشگاهی لوازم ورزشی شنا راه اندازی می کنید. در این سایت انواع و اقسام لوازم ورزشی مربوط به شنا شامل مایو، کلاه، توپ بادی، انواع عینک شنا، دماغ گیر و … را می گذارید. اگر کمی ایده داشته باشید و خلاقیت را چاشنی کارتان کنید، پکیج های آموزش شنا مخصوص کودکان را در سایت خود قرار می دهید. بعد از این، کتابچه راهنمای این پکیج ها را در سایت های مختلف (کتابخانه آنلاین و فروم ها و… )منتشر می کنید.

تمام اینکارها شاید دو ماه زمان ببرد اما پس از دو ماه دیده می شوید و می بینید که درآمد فروشتان حداقل 2 میلیون تومان است (با احتساب قیمت پکیج 20000 تومان)

پیشرفت در فضای آنلاین کاملا به خودتان بستگی دارد اما طبق تجربه ما اگر خوب کار کنید و وقت و انرژی لازم را بگذارید زیر یک سال می توان به درآمدهای وحشتناکی رسید!

درآمد سایت های اینترنتی و فروشگاه های اینستاگرامی فوق العاده بالاست و این ثابت می کند که می توانید رشد خوبی را در کوتاه مدت تجربه کنید.

29) سقف درآمدی نخواهید داشت

اینکه درآمد را در آخر مقاله اشاره کردیم به خاطر این است که باید تمرکز خود را از درآمد بردارید و به کیفیت کار خود در فضای آنلاین بپردازید. هرچقدر کیفیت کارتان، خلاقیت و ایده های جدیدتان بیشتر باشد درآمد شما هم بیشتر خواهد بود.

جالب است بدانید که درآمد آنلاین هیچوقت خطی نیست. یعنی چی؟

یعنی شما در اول کارتان ممکن است درآمد کمی داشته باشید یا اصلا درآمدی را تجربه نکنید. ولی با گذشت زمان و ادامه کار شما، مشتری هایتان از طریق کانال های ممکن (سایت، شبکه های اجتماعی) شما را پیدا می کنند و کم کم درآمدتان شروع می شود. تجربه به ما ثابت کرده است که درآمد آنلاین در اکثر مواقع به صورت غیرخطی صعودی است. 

شما چه از طریق فروش محصول، چه از طریق آموزش و یا از طریق دریافت پروژه های آنلاین و انواع دیگر روش های کسب درآمد آنلاین (که بعدا مفصل توضیح خواهیم داد) می توانید برای خودتان درآمدزایی کنید و میزان درآمد شما به نوع محصول ارتباطی ندارد. تجربه ثابت کرده است که هر نوع محصولی بازار خود را دارد و این خلاقیت و ایده پردازی ماست که می توانیم مشتریان را به سمت خود جذب کنیم.

حالا ممکن است بپرسید خب بالاخره درآمد یک سایت یا پیج اینستاگرامی چقدر است؟ 

آمار دقیقی از درآمد کسب و کارهای آنلاین وجود ندارد مگر اینکه صاحب کسب و کار طی مصاحبه ای درآمد خالص خود را بیان کند. به هیچ طریقی نمی توان آمار دقیقی بدست آورد. بعضی سایت ها به صورت تقریبی درآمد برخی سایت های اینرنتی را تخمین می زنند ولی اصولا این کار جواب نمی دهد و صاحب کسب و کارهای آنلاین از چند روش درآمدی برای سایت خود استفاده می کنند.

آقای مهران منصوری فر، موسس وبسایت مدیر وب، به عنوان مشاور کسب و کارهای آنلاین فعالیت می کند. ایشان در یکی از ویدیوهای خود از تجربه ارتباط با سایت های اینترنتی آموزشی و فروش آنها گفت. طبق گفته ایشان، بعضی از این سایت ها که شاید خیلی معروف هم نباشند، درآمدهای 300 میلیون تومان در ماه را تجربه می کنند. (لینک ویدیو : کسب و کارهای آنلاین با درآمد میلیاردی)

من توصیه ام به شما این است که کسب و کار آنلاین خود را شروع کنید و بعد از دو سال درآمد آنلاینتان را اعلام کنید تا بقیه هم آگاه شوند 🙂

چی فهمیدیم از این مقاله؟

در این دو مقاله سعی کردیم به آن دسته از افرادیکه بیکار هستند یا کارمند جایی هستند و می خواهند برای خودشان کار کنند، با تمام دلایل ممکن توضیح بدهیم که فضای اینترنت شما را می طلبد! در این فضا می توانید با مهارت یا تخصصی که دارید، جنس بفروشید یا شروع به آموزش مهارت خود کنید.

الان باید چیکار کنم؟

ما حجت را بر شما تمام کردیم، حالا نوبت شماست که دست به کار شوید. بهانه های الکی را کنار بگذارید و همین لحظه تصمیم خود را بگیرید. در مقاله های بعدی حتما با زبانی ساده و خودمانی راه اندازی کسب و کار آنلاین را آموزش خواهیم داد.